• wearegoodatthis

Getting the Most Bang for Your Buck! -- Planning Content

Updated: Nov 10, 2019



I had the same concern as a lot of comments I read on the YouTube cooking videos I watch.


A lot of people want to try out the videos, but they don't do it because they think it will be expensive and don't have all the ingredients.


I'm here to tell you it's pretty cheap and there are some tricks you can use to get the most bang for your buck. :) Even if you are not making a blog or posting about it on social media, you can use these tips to be the most efficient with your resources and money -- while having a lot of fun!


If you want to try cooking or baking, as I mentioned, I have basic cooking and baking equipment. You probably have all these things already. I buy some things like ramekins, but they have multiple uses.



When I'm watching videos, I think about how to plan content to reuse ingredients.









For example, one $0.99 cake mix box is the basis for at least 3 posts:

- Flossin' Baking Hack: Does It Work?

https://www.wearegoodatthis.com/post/flossin-baking-hack-does-it-work

- Brain Cake / Can I Make Buttercream Frosting? (Stay tuned!)

- Cake pops (Stay tuned!)



For cooking savory foods, I choose things I want to eat (obviously). Anyways, most of the dishes have ingredients that I already have in the fridge, but I'm trying them in new ways.



If you want to try baking, most of the ingredients (e.g. flour and sugar) are super cheap and essentially you use the same 4 or 5 cheap ingredients in different recipes; that's why baking is cool (as I wrote in a previous post.)


Give it a try! We are good at this!




12 views

©2019 by wearegoodatthis. Proudly created with Wix.com